7 skutecznych sposobów na oszczędzanie

Chciałbyś zarabiać tyle, żeby było Cię stać na wszystkie, nawet najbardziej ekstrawaganckie zachcianki? Tego nie możemy Ci zagwarantować.

Jednak, jeśli chcesz, możemy pokazać Ci jak rozsądnie gospodarować posiadanymi środkami oraz jak i na czym oszczędzać, aby odnosić szybkie i wymierne efekty.

Poniżej przedstawiamy 7 dobrych nawyków, których wprowadzenie w życie pozwoli na osiągnięcie niezależności finansowej, bezpieczeństwa i stabilizacji. Są to sposoby na skuteczne oszczędzanie, które wcale nie musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami. Wystarczy wnikliwie przyjrzeć się własnej, domowej polityce finansowej i spróbować ją usystematyzować.

  1.   Planuj swoje wydatki – zarówno te mniejsze, stałe, jak rachunki, czy opłaty za szkołę i przedszkole dzieci, jak i  większe, zdarzające się raz na jakiś czas- remont mieszkania, naprawa samochodu, wyjazd wakacyjny itp. Dzięki długoterminowemu planowaniu możesz odpowiednio wcześnie zacząć  odkładać mniejsze kwoty. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż szukanie środków w ostatnim momencie. Plan oszczędzania pozwoli Ci na kontrolowanie codziennych wydatków i odkładanie pieniędzy na konkretne, wcześniej określone cele.
  2.   Zapisuj wydatki – kontroluj swój własny budżet domowy. Utwórz plik w Excelu lub tabelkę w zeszycie i zapisuj tam wszystkie, nawet z pozoru niewielkie, wydawane  kwoty. Pozwoli Ci to na zaobserwowanie co pochłania najwięcej Twoich pieniędzy i da możliwość wprowadzenia pewnych zmian oraz rozpoczęcia oszczędzania z uwzględnieniem tych właśnie informacji. Prowadząc takie zapiski możesz zauważyć wiele prawidłowości, na które na co dzień nie zwracałeś  uwagi i zdziwić się, jaki dużo wydajesz na produkty, do których nie przywiązujesz większej wagi.
  3.   Bądź świadomym konsumentem – twórz listy zakupów i zaopatruj się tylko w to, czego potrzebujesz, w rozsądnych ilościach. Nie kupuj na zapas. Porównuj oferty różnych sklepów. Wybieraj produkty wysokiej jakości. Miej świadomość, że płacisz za ich wysoką wartość, ale nie przepłacaj za markę.
  4.   Oszczędzaj na rachunkach- gaś światło wychodząc z pomieszczenia, nie zostawiaj włączonego telewizora, dokręcaj wodę. To małe czynności, które mogą mieć wielkie znaczenie.
  5.   Nie marnuj jedzenia. Kupując za dużo produktów spożywczych, prawdopodobnie część z nich wyrzucisz z powodu przekroczenia terminu ważności. To bardzo nieekonomiczne zachowanie. Tworząc listę zakupów bierz pod uwagę ilość produktów, która będzie Ci potrzebna do przygotowywania posiłków np. przez tydzień. Kup wszystko, czego potrzebujesz, ale nie zaopatruj się na zapas. Pamiętaj, że wszystkie nadwyżki w lodówce prawdopodobnie zostaną zmarnowane.
  6.   Odkładaj pieniądze. Każdy z nas ma jakieś marzenia i cele finansowe. Nowy samochód, zagraniczna podróż, kurs nurkowania- jeśli rozpoczniesz systematyczne, długoterminowe oszczędzanie, będzie Cię stać na każdą z tych rzeczy. Nie trzymaj pieniędzy w skarbonce, czy materacu – załóż wysokooprocentowane konto oszczędnościowe.
  7.   Pomyśl o swojej emeryturze. Już dziś zacznij co miesiąc odkładać stałą kwotę na czas, kiedy przestaniesz zarabiać. Dzięki temu nawet po wygaśnięciu aktywności zawodowej nie odczujesz dużego spadku jakości życia.

To tylko kilka prostych zasad, których wprowadzenie w życie pomoże Ci wyrobić w sobie nawyk świadomego oszczędzania i otworzy drzwi do osiągnięcia niezależności finansowej.

About

You may also like...