Co decyduje o zdolności kredytowej?

Chcesz wziąć kredyt, ale nie wiesz, czy zostanie Ci on przyznany? Zastanawiasz się co o tym decyduje i  jakie warunki musisz spełnić? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu. Mamy nadzieję, że rozwieje on wszystkie Twoje wątpliwości.

Warunki otrzymania kredytu

Im większa jest Twoja zdolność kredytowa, tym więcej banków zgodzi się na pożyczenie Ci pieniędzy. A wraz we wzrostem ilości ofert powiększają się również szanse na znalezienie tej najbardziej atrakcyjnej. Dlatego tak ważne jest, żeby przed rozpoczęciem starań o udzielenie kredytu przeanalizować swoją sytuację.

Co wpływa na pozytywną ocenę zdolności kredytowej? Czynników jest kilka. Oto najważniejsze z nich:

  •         Miejsce i rodzaj zatrudnienia. W tym przypadku liczy się zarówno miejsce pracy, stanowisko, ilość przepracowanych lat oraz rodzaj umowy. Oczywiście, najbardziej pożądana jest umowa o pracę na czas nieokreślony i zatrudnienie przynajmniej od roku.
  •         Wysokość zarobków. Prawdopodobnie nikomu nie trzeba tłumaczyć, że im są one wyższe, tym lepiej. Czasami dochody pochodzą z więcej niż jednego źródła, np. umowy o pracę  i dodatkowych umów o dzieło, czy np. czynszu płynącego z wynajmu mieszkania. Warto wcześniej przygotować dokumentację, za pomocą której będzie można to udokumentować.
  •         Ilość osób w gospodarstwie domowym. To pytanie ma na celu określenie, na ile osób dzieli się budżet domowy i jaki jest ich wkład  finansowy w prowadzenie gospodarstwa. Pracownik banku prawdopodobnie zapyta również o ilość niepełnoletnich dzieci, które pozostają na Twoim utrzymaniu.
  •         Ilość innych zobowiązań finansowych. Chodzi tutaj o pożyczki, chwilówki, raty, czy karty kredytowe. Celem jest sprawdzenie, ile pieniędzy miesięcznie musisz poświęcić na domowe wydatki i ile z tego pochłaniają trwające zobowiązania finansowe. Im więcej ich jest, tym mniejsza staje się Twoja szansa na otrzymanie kredytu.
  •         Długi. Nieuregulowane zobowiązania finansowe praktycznie całkowicie przekreślają możliwość otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. Każde zadłużenie, którego termin ważności minął przynajmniej 30 dni temu będzie dla banku widoczne i postawi potencjalnego kredytobiorcę w bardzo złym świetle.

Czy można wpłynąć na wynik oceny zdolności kredytowej?

Oczywiście. Jednak trudno będzie to osiągnąć w ciągu jednego dnia. Jest to raczej praca rozłożona na wiele miesięcy. To trochę tak, jak oszczędzanie długoterminowe. Jest skuteczne tylko wtedy, kiedy jest systematyczne. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku chęci popraw zdolności kredytowej. Aby to osiągnąć, należy pozbyć się wszystkich niepotrzebnych zadłużeń, albo przynajmniej regularnie i terminowo je spłacać, postarać się o możliwość udokumentowania jak najwyższych dochodów, zadbać o korzystną umowę i nie zmieniać zbyt często miejsca pracy.

Dodatkowo, jeżeli chcemy złożyć wniosek kredytowy, powinniśmy pamiętać, żeby nie wysyłać go do zbyt dużej ilości banków, ponieważ może to obniżyć nasz scoring, który jest jednym z czynników wpływających na otrzymanie pozytywnej decyzji.

About

You may also like...