Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Liczne badania pokazują, że edukacja finansowa dzieci w Polsce wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Nie czekaj i już dziś dowiedz się, jak nauczyć dziecko oszczędzania.

Z biegiem lat coraz więcej osób stwierdza, że w dzisiejszych czasach edukacja finansowa najmłodszych powinna być koniecznością. Niestety szkoła nie jest miejscem, gdzie uczy się dzieci, jak oszczędzać pieniądze, ani jak nimi gospodarować. Właśnie z tego względu obowiązek ten spoczywa na rodzicach, którzy już od najmłodszych lat powinni pokazywać dzieciom, jak mądrze zarządzać finansami.

Edukacja finansowa dzieci – dlaczego jest tak ważna?

W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu z łatwością można zauważyć, że coraz więcej dorosłych ludzi popada w długi, a wielu przeciętnych konsumentów nie ma pojęcia, jak oszczędzać pieniądze, jak zwiększać dochody i w końcu, jak zarządzać własnymi pieniędzmi. Najczęstszą przyczyną tych kwestii okazuje się głównie podstawowy brak edukacji finansowej, której dorośli dziś ludzie nie doświadczyli w dzieciństwie. Dlatego rodzice, którzy chcą aby ich dzieci poradziły sobie w dorosłym życiu, już teraz powinni dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko oszczędzać pieniądze.

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

1.Przełam tabu

Obecnie gołym okiem widać, że współczesne dzieci dorastają o wiele szybciej, niż ich rodzice wówczas, kiedy sami byli w wieku swoich pociech. Nie od dziś bowiem wiadomo, że tematy, o których jeszcze kilkanaście lat temu dzieci nie powinny mieć pojęcia, dziś są częścią życia niejednego malucha i niemal każdego nastolatka. Prawdopodobnie z tego względu chcący uchronić swoje dzieci przed światem dorosłych rodzice, nie rozmawiają ze swoimi pociechami o pieniądzach. Jest to ogromny błąd, bowiem edukacja finansowa wymaga zarówno wielu rozmów, jak i ogromnych pokładów cierpliwości wobec jeszcze niezaznajomionych z tematem maluchów.

2. Wprowadź dziecko w świat finansów

Uświadomienie sobie, że z dziećmi trzeba rozmawiać o pieniądzach to pierwszy krok do prawidłowej edukacji finansowej. Kolejnym jest wprowadzenie malucha do świata finansów. Warto od czasu do czasu rozmawiać z dziećmi o tym, że zarabianie pieniędzy jest bardzo ważnym elementem codziennego życia, i równie istotne jest prowadzenie budżetu domowego, dzięki któremu możliwe staje się świadome i przede wszystkim mądre oszczędzanie pieniędzy.

3. Zabieraj malucha na zakupy

Niestety teoria często okazuje się niewystarczająca, dlatego rozmowa na temat rachunków i innych wydatków stałych to nie wszystko. Aby rozpocząć działania praktyczne, warto zabierać dzieci na zakupy. To idealny moment na uczenie malucha, jak porównywać ceny i jak wybierać łudząco podobne do siebie produkty różnych marek tak, aby wybrać dobrze i jednocześnie oszczędzić pieniądze.

4. Wprowadź kieszonkowe

Kiedy dziecko zostaje wprowadzone w świat finansów, czas na poważną naukę zarządzania pieniędzy, która staje się idealnym fundamentem do tego, aby dzieci na własnym przykładzie przekonały się, jak oszczędzać pieniądze. W tym celu warto wykorzystać kieszonkowe. Wedle uznania, można dawać dziecku kieszonkowe tak po prostu, lub robić to wtedy, kiedy maluch wykona wcześniej określone obowiązki domowe. Kiedy pociecha sama przekona się, jak to jest mieć pieniądze, zarabiać je i w końcu mądrze nimi zarządzać, naturalną siłą rzeczy będzie to, że w końcu zrozumie, jak oszczędzać.

5. Wykaż się konsekwencją

Wbrew pozorom, edukacja finansowa dzieci nie jest tak łatwa, jak mogłoby się początkowo wydawać. Rodzice na każdym kroku muszą wykazywać się nie tylko cierpliwością, lecz również konsekwencją. Od samego początku trzeba uczyć dziecko, że jeśli już pierwszego dnia wyda swoje pieniądze, do następnego kieszonkowe nic nie dostanie. Jeśli rodzic ulegnie i postąpi inaczej, maluch nic nie wyniesie z zainicjowanej przez rodzica lekcji.

6. Dawaj przykład

Niektórzy dorośli wciąż naiwnie myślą, że ich pociechy przez całe życie będą robić to, co rodzice mówią, a nie to, co tak naprawdę robią. Jest to błąd, bowiem psychologowie od lat powtarzają, że dzieci stają się odzwierciedleniem swoich rodziców. Dlatego wszyscy, którzy chcą nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi i chcą wpoić maluchom, jak oszczędzać pieniądze, sami powinni każdego dnia świecić przed swoimi pociechami przykładem.

About

You may also like...