Korzyści i pułapki kredytów hipotecznych

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego to bardzo poważny krok. Często jednak jest to jedyna możliwość, by móc cieszyć się własnym mieszkaniem. Jakie korzyści, a jakie pułapki wiążą się z zaciągnięciem tego rodzaju zobowiązania? Co warto wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję?

 

Kredyt hipoteczny stanowi zobowiązanie długoterminowe udzielane na sfinansowanie zakupu nieruchomości. Wiele osób u progu dorosłego życia decyduje się na takie rozwiązanie. Jakie ma ono plusy, a jakie minusy?

Jakie korzyści wynikają z kredytów hipotecznych?

Tego rodzaju kredyty mają szereg istotnych zalet. Jedną z najistotniejszych jest fakt, że dzięki uzyskanym w ten sposób środkom można zakupić nieruchomość, później sprzedać ją z dużym zyskiem, bowiem z roku na rok są one coraz droższe.

Ponadto kredyt hipoteczny jest zwykle bardzo korzystnie oprocentowany. Co jeszcze? Jeśli posiłkując się kredytem, dokona się zakupu nieruchomości, to można ją nie tylko później sprzedać, ale również zachować i przekazać kolejnemu pokoleniu.

Kiedy warto zdecydować się na taki kredyt? Szczególnie w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji większą sumę pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ im większy wkład własny, tym szybsze wywiązanie się ze zobowiązania. Co to oznacza? Krótko mówiąc, to, że dana nieruchomość szybciej przejdzie na naszą własność. Ranking banków kredyt hipoteczny, także pomogę Ci w prawidłowym wyborze.

Kredyt pod hipotekę stanowi świetne rozwiązanie dla poszukiwaczy stosunkowo bezpiecznej, a jednocześnie obiecującej inwestycji. To również propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby zapewnić najbliższym miejsce do życia, a jednocześnie ich finanse nie wyglądają na tyle dobrze, by móc to zrobić bez zaciągania zobowiązania w banku.

Jakie pułapki kryją się w kredytach hipotecznych?

Nie ma rozwiązań idealnych i choć kredyt pod hipotekę ma wiele zalet, to nie jest pozbawiony wad. Na co zwrócić szczególną uwagę przed zaciągnięciem takiego kredytu? Po pierwsze, oprocentowanie. Banki prześcigają się w oferowaniu klientom promocji. Często taka promocja dotyczy oprocentowania, jednak zwykle jest ono obniżone na jakiś krótki okres, po którym wzrasta.

Dlaczego może to stanowić pułapkę? Bowiem o ile informacja o niskim, promocyjnym oprocentowaniu jest podkreślana, to fakt, że będzie ono niskie tylko przez rok czy dwa jest napisany zazwyczaj drobnym, łatwym do przeoczenia drukiem. Warto zwrócić na to uwagę, by mieć pewność, jak będzie wysokość oprocentowania, gdy minie czas, na który jest przewidziana promocja.

Oprocentowanie to składa się ono z podstawowej stopy rynkowej oraz marży. Marża powinna być stała i określona w umowie. Jednak nie zawsze tak jest i na to właśnie należy zwrócić uwagę. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie zapisów umowy, bowiem może się tak kryć informacja mówiąca o tym, że marża zmieni się w przyszłości.

O czym jeszcze pamiętać, by kredyt hipoteczny nas nie zaskoczył? O tym, by sprawdzić, jak wygląda kwestia ubezpieczenia kredytu pod hipotekę w danym banku, jak są rozliczane transze kredytu, a także na różnice kursowe. Pamiętając o tym, na co warto zwrócić uwagę, unikniemy nieprzyjemnego zaskoczenia, nasze finanse nie ucierpią, a kredyt hipoteczny nie okaże się źródłem problemów i frustracji, tylko przepustką do osiągnięcia celu, czyli zakupu wymarzonej nieruchomości. 

About

You may also like...