Koszty wynajmu kontra zakup nowego mieszkania na kredyt

To dylemat wielu młodych ludzi oraz osób, które z jakiegoś powodu właśnie urządzają w życiu. Kiedy zapada decyzja o wyprowadzce z domu rodzinnego i życiu na własny rachunek albo dochodzi do rozwodu i pojawia się taka konieczność, zwykle szukamy na początek mieszkania do wynajęcia. Ponieważ od dłuższego czasu inwestycje w nieruchomości na wynajem cieszą się dużą popularnością ze względu wysoką opłacalność, wybór mieszkań na wynajem jest spory.

Mija jednak jakiś czas, puszczamy kolejny przelew dla właściciela nieruchomości i nagle dostajemy olśnienia. Może jednak zamienić tą płatność na ratę kredytu mieszkaniowego i kupić swoje własne M?

Wady i zalety wynajmu

Na początek zastanówmy się nad atutami. W wynajętym mieszkaniu nie obchodzą nas awarie i naprawy, te koszty ponosi właściciel, chyba, sami coś nabroimy. Wynajmowanie mieszkania nie przywiązuje nas też do jednego miejsca. Zwykle obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia i można zwijać manatki. To bardzo wygodne w przypadku osób o nie skonkretyzowanym jeszcze planie życiowym, studentów, a także zatrudnionych w firmach, które często przerzucają pracowników do innych lokalizacji.

Mieszkanie na wynajem ma też i wady. To brak możliwości modernizowania i remontowania lokum zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Wszystko trzeba uzgadniać z właścicielem, a często jest to też strata pieniędzy, ponieważ lokator również może otrzymać wypowiedzenie.

Wady i zalety kupna własnego mieszkania

Wybierając tą opcję, przy założeniu, że nie mamy odłożonych pieniędzy na zakup mieszkania bez kredytu, trzeba przede wszystkim pamiętać od długoletnich zobowiązaniach finansowych. O ile wynajmowanie mieszkania można zawsze przerwać i wrócić np. do rodziców oznajmiając, że nie unieśliśmy tego finansowo, o tyle kredyt mieszkaniowy nakłada na nas obowiązki, od których nie uciekniemy.

Biorąc kredyt na długie lata sporo też ryzykujemy, bowiem w tym czasie może nam się przydarzyć utrata pracy albo choroba i zniknie płynność finansowa. W ten sposób niektórzy dłużnicy tracą swoją nieruchomość, ponieważ w przypadku kredytu hipotecznego stanowi ona zabezpieczenie dla banku. Poza tym musimy też ponieść koszty urządzenia mieszkania czy domu, co w przypadku wynajmowania mieszkania z wyposażeniem zupełnie nas nie obchodzi. Oprócz tego, aby uzyskać kredyt mieszkaniowy zwykle musimy wykazać jakiś wkład własny wymagany przez bank, a kwota ta zostanie na czas spłaty długu zamrożona.

Jednakże zakup własnego mieszkania lub domu ma sporo zalet. Przede wszystkim budujemy swój majątek, którym w przyszłości możemy dowolnie rozporządzać. Kiedy zmieni się plan życiowy można nieruchomość sprzedać, a uzyskaną kwotę dołożyć do zakupu większego lokum. Można też takie mieszkanie wynająć, a uzyskane dochody odkładać na wybrany cel. Nieruchomość taka podlega też dziedziczeniu i po naszej śmierci otrzyma ją np. nasze dziecko albo osoba, którą wskażemy w testamencie.

Własne lokum gwarantuje nam też komfort psychiczny, bo nie musimy się obawiać, że pewnego dnia wpadnie właściciel i oświadczy, że mamy miesiąc na opuszczenie lokalu w momencie, kiedy dopiero co powiększyła się rodzina albo pojawiła się choroba uniemożliwiająca przeprowadzkę.

Ważne jednak, aby do zakupu własnego mieszkania podejść rozsądnie, dobrze obliczyć swoje możliwości, a przede wszystkim dopilnować wszelkich formalności i sprawdzić stan prawny nieruchomości. Każde przeoczenie może potem sporo kosztować.

About

You may also like...