Pożyczka w koronach? Czemu nie

Coraz częściej osoby, które na stałe mieszkają w Norwegii decydują się na zaciągnięcie w tamtych bankach kredytów gotówkowych. Powiązane jest to przede wszystkim z bardzo szybkim oraz łatwym uzyskaniem tego rodzaju kredytu. Dodatkowo, z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy uprawnieni są do zaciągnięcia takiej pożyczki.

W Norwegii osiedla się coraz więcej naszych rodaków. Nie wyjeżdżają oni jedynie na jakiś czas – bardzo często, głównie ze względu na warunki życia, postanawiają tam pozostać. Jak pokazują statystyki, Polacy mieszkający w Norwegii zaciągnięte zobowiązanie przeznaczają na dokonanie remontu, spłatę kredytu lub jego refinansowanie. Jest to związane przede wszystkim z tym, że coraz większy odsetek mieszkających na stałe w Norwegii Polaków zaczyna spełniać finansowe wymagania, które są konieczne do zaciągnięcia kredytu w norweskich instytucjach finansowych.  W celu skorzystania z możliwości zaciągnięcia kredytu w Norwegii, należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim należy mieć ukończone 20 lat. Trzeba posiadać aktualny adres zameldowania na terenie Norwegii. Konieczne jest również posiadanie stałego numeru personalnego, jak również minimalnych dochodów na poziomie 180 tysięcy NOK.

Bogata oferta w koronach

Powodów, które przeważają na decyzji o zaciągnięciu zobowiązania w norweskim banku jest jednak dużo więcej. Przede wszystkim są to warunki udzielania norweskich „chwilówek” – nie są one przesadzone, a procedura związana z ich przyznaniem jest bardzo prosta i szybka. Pożyczkę w Norwegii można uzyskać po upływie zaledwie dwóch dni. Konieczne jest jedynie udzielenie informacji na kilka podstawowych pytań zadanych przez bank – związane są one między innymi z sytuacją pożyczkobiorcy, jak również konieczność przesłania dwóch dokumentów. Pierwszym z nich jest selvangivelse- jest to wstępne zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Drugim dokumentem jest lønnsslipp – czyli ostatni odcinek z pensji. Posiadanie Bank ID zdecydowanie usprawnia cały proces przyznania pożyczki – jest to forma elektronicznego dowodu tożsamości. W przypadku jego braku, konieczne jest przesłanie wymaganych dokumentów drogą pocztową. Następnie można oczekiwać na umowę kredytową, która również drogą pocztową zostanie dostarczona. Drugim powodem, dla którego Polacy decydują się na norweskie pożyczki jest fakt, że oferta kredytowa w Polsce, dla osób zarabiających w obcych walutach jest bardzo uboga. Banki nie rozwijają się w kierunku ofert kredytów walutowych, gdyż w Polsce niewiele osób w obcej walucie zarabia.

Czy tylko w Norwegii?

Pożyczka tego rodzaju jest udzielana przez norweskie banki do sumy aż 500 tysięcy NOK. Według statystyk największych banków, okres spłaty zobowiązania to maksymalnie 15 lat, jednak oprocentowanie może być bardzo korzystne i wynieść jedynie 8%. Polacy mieszkający w Norwegii zaciągają pożyczki na kwotę średnio około 150 tysięcy koron. Warto zwrócić uwagę, że mieszkający na stałe w Norwegii Polacy zarabiają średnio 200-260 tysięcy NOK netto rocznie – więc tego typu zobowiązanie nie jest dla nich obciążeniem. Zarabiając średnio kilkanaście tysięcy koron, można sobie zatem pozwolić na spłatę kredytu przy racie nawet do 4 tysięcy, bez obaw o domowy budżet.29

About

You may also like...