Prognozy dla dolara i euro na 2018 rok

Wszystko wskazuje na to, że odcinając się od politycznych przepychanek, można stwierdzić, że Polska zamknęła rok 2017 z przyzwoitym bilansem gospodarczym. Dowodem na to może być umocnienie się złotego wobec walut wiodących czyli np. euro i dolara. Jesteśmy na początku roku i wiele osób czeka na nowe analizy i prognozy dla dolara i euro na 2018. Ważne są rokowania zarówno dla ich relacji z naszą walutą, ale także to, jak będzie się wobec siebie zachowywać para EUR/USD.

Prognozy dla złotego na 2018 r.

Umocnienie złotego, które ma teraz miejsce i prognozowane jest na cały rok 2018 sprawia, że Polacy odczuwają większości konkretne, pozytywne skutki tej sytuacji. Przeciętny Kowalski może liczyć w tym roku na:

  •         Tańsze wakacje. Mocny złoty sprawi, że zakup obcej waluty, którą wydamy na zagranicznych wakacjach będzie mniejszym obciążeniem dla portfela.
  •         Niższe ceny towarów importowanych. To dotyczy handlu ogółem, ale przede wszystkim otwiera nowe możliwości w temacie zakupu samochodu lub sprzętu elektronicznego za granicą.
  •         Mniejsze raty kredytów. Mowa oczywiście o kredytach zaciągniętych w obcych walutach. Ucieszą się frankowicze, ale także ci, którzy mają zobowiązania w euro lub dolarach.

Obecna sytuacja nie cieszy z wiadomych powodów eksporterów. Wyjątek stanowią firmy, które prowadzą i eksport i import, co pozwala na odnotowanie korzystnego bilansu.

Prognoza dla dolara na 2018

Pod koniec 2017 roku zapowiadano umacnianie się tej waluty w związku zapowiadanym ruchem ze strony Fed, czyli kilkukrotnym podniesieniem stóp procentowych. Jednakże początek roku przyniósł zmianę w podejściu przedstawicieli USA, którzy uznali, że tani dolar przyniesie im korzyści w postaci większego eksportu towarów, a tym samym rozkręci gospodarkę. Fed także skorygowało swoje wcześniejsze „jastrzębie” zapędy, co w efekcie dodatkowo umocniło waluty wschodzące, w tym złotego. To zmieniło nieco prognozę dla dolara na 2018.

Według analityków dolar w pierwszym kwartale 2018 będzie nadal słaby, a tym samym tani, potem delikatnie jego kurs podniesie się na około 3,40 zł. Przewiduje się natomiast, że w drugim półroczu może poszybować do wartości 3,70 zł i więcej. Nie wiadomo natomiast jak naprawdę kurs dolara i innych walut zareaguje na reformę podatkową Trumpa oraz duże zmiany na amerykańskim rynku pracy.

Prognoza dla euro na 2018

Waluta europejska zachowuje się zdecydowanie spokojniej i stabilniej, dla wielu specjalistów wręcz nudno. Polityka monetarna strefy euro jest dość przewidywalna, co daje duży kontrast dla mocno rozchwianej polityki wokół dolara. To generuje sytuację, w której inwestorzy podchodzą do euro w sposób długofalowy, a w kwestii dolara podejmują jedynie impulsywne decyzje. Dzięki temu można w strefie euro liczyć na kolejne duże inwestycje, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Szacuje się, że w pierwszym kwartale bądź półroczu euro będzie kosztować około 4,15 zł, natomiast koniec roku przyniesie kurs bliższy wartości 4,30 zł.

Prognozy dla euro na 2018 mają też przełożenie notowania binarne walut, np. w parze EUR/USD to dolar będzie miał duże wahania, a euro będzie stabilizować wskaźnik.

About

You may also like...