Skradziona tożsamość. Co robić, kiedy wzięto kredyt na twój dowód?

Cyfryzacja, globalizacja, digitalizacja, to wszystko sprawia, że stajemy się coraz to nowocześniejszym społeczeństwem, z dostępem do internetu oraz licznych narzędzi do optymalnego wykorzystania tejże sieci. W efekcie coraz więcej operacji możemy zrobić online, coraz częściej dokonujemy tu różnych transakcji oraz zaciągamy zobowiązania.

Jednak druga strona medalu jest taka, że wirtualna forma załatwiania spraw niesie za sobą szereg pułapek i zagrożeń, dlatego warto dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, żeby nie paść na przykład ofiarą kradzieży tożsamości.

Kradzież tożsamości i oszustwa kredytowe

Często dochodzi do sytuacji, kiedy ktoś niepowołany wchodzi w posiadanie naszych danych wrażliwych. Często są to wycieki z baz danych lub nielegalna sprzedaż danych, ale zdarzają się też kradzieże indywidualne. Sposoby są różne, od fizycznej kradzieży dowodu osobistego, poprzez skanowanie dowodów w chwili nieuwagi jego właściciela, aż do nakłaniania do zrobienia przelewu próbnego.

Ta ostatnia metoda odbywa się często pod przykrywką rekrutacji do pracy. Taki przelew wraz ze skanem dowodu to idealna możliwość do szybkiego założenia fikcyjnego konta i zaciągnięcia pożyczki online na dane właściciela dowodu. O zaistniałym przestępstwie dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy przychodzi pierwszy list z informacją o zadłużeniu i wezwaniem do zapłaty.

Jak się to odbywa? Przestępca wyłudza nasze dane np. pod wcześniej wspomnianym pretekstem oferty zatrudnienia. Zwykle są to bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia i ciekawe zajęcie, słowem, same superlatywy. Potem, przeważnie po rozmowie telefonicznej lub wymianie maili, kiedy wie już z kim ma do czynienia, prosi o skan dowodu i wykonanie przelewu weryfikacyjnego na wskazane konto. Nabierają się na to głównie osoby bardzo młode lub nieudolne życiowo i naiwne. Przelew nie budzi podejrzeń ponieważ zwykle opiewa na 1-2 zł. Przestępcy nie chodzi bowiem o popularne wyłudzanie opłat wstępnych, tu chodzi wyłącznie o dane osobowe.

Mając już skan dowodu oraz dane właściciela konta, z którego przyszedł przelew, można założyć przez internet nowe konto. Kiedy istnieje już konto na dane takiej osoby, są pełne dane z dowodu oraz jego skan, można sprawnie i bez problemu zaciągnąć pożyczkę online. Do kompletu trzeba jedynie podać numer telefonu oraz adres e-mail, ale to już nie stanowi żadnego problemu.

Jak chronić się przed przestępcami?

Przede wszystkim należy dbać o to, żeby dowód osobisty był dobrze zabezpieczony i nie mógł wpaść w ręce osób obcych czy niezaufanych. Należy również unikać sytuacji, kiedy np. wypożyczamy rowerek wodny lub wynajmujemy kwaterę i wymaga się na czas korzystania z usługi pozostawienia dowodu jako swoistego zastawu. Usługodawca powinien spisać potrzebne dane i oddać nam dokument.

W momencie zagubienia dowodu czy w przypadku kradzieży należy ten fakt niezwłocznie zgłosić na policji.

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Rada jest dość prosta, nie wolno udzielać pochopnie informacji na temat swoich danych osobowych i wysyłać skanu dowodu byle komu. Wyjątek stanowią jedynie sytuacje, kiedy prosi o to ubezpieczyciel, u którego mamy polisę, bank czy jakaś państwowa instytucja. W każdym innym przypadku należy dociekać, o co chodzi i jaki jest podstawa takiego żądania.

About

You may also like...